Każdy copywriter prędzej, czy później staje przed problemem „Jak przekazać czytelnikowi sens długiego tekstu w kilka sekund?”. Z pomocą przychodzą nam infografiki – niezawodne narzędzie, które szybko i efektywnie przekaże ważne informacje.

Dlaczego warto korzystać z infografik?

Najważniejszą zaletą infografiki jest jej wizualna forma, która pozwala na przyswojenie każdej informacji w przystępny sposób, pod warunkiem, że jej wygląd został właściwie dopasowany do prezentowanych treści. Z przeprowadzonych badań wynika, że już samo sformatowanie tekstu, czyli podział na akapity, pogrubienie najważniejszych danych oraz wypunktowanie ich znacznie wpływa na poprawę jego czytelności. Niestety, człowiek zapamiętuje około 10% z przeczytanego komunikatu, 20% z usłyszanego, natomiast 90% docierających do mózgu informacji ma postać graficzną. Nie trzeba więc tłumaczyć, że infografika ma ogromny potencjał.

Dobra infografika przekazuje ważne treści w sposób łatwy do przyswojenia, jednak nie każdy z nas jest grafikiem. Całe szczęście z pomocą przychodzą nam kreatory infografik online. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy przygotować dla Was małe zestawienie 6 najlepszych darmowych kreatorów.

1. Canva
Oprogramowanie

Program jest bardzo prosty w obsłudze i działa na zasadzie”przeciągnij i upuść”. Posiada wiele czcionek z polskimi znakami, ale niestety w aplikacji nie można używać polskich znaków – masło maślane. Co to oznacza? Próbując wpisać polski znak, nie pojawi on się. Rozwiązaniem jest napisanie tekstu w notatniku i przekopiowanie tekstu do programu.

2. Easel.ly
Oprogramowanie

Dużym plusem jest ogromna ilość ciekawych, gotowych szablonów, które można w łatwy sposób edytować. Samo działanie programu jest bardzo podobne do kreatora Canvy. Również tutaj możesz używać szablonów, obiektów, mediów, wykresów, a także… narysować coś samodzielnie.

3. Piktochart
Oprogramowanie

Tworzenie infografik przy wykorzystaniu Piktocharta jest łatwe i przyjemne. Nie jest skomplikowanym narzędziem i każdy sobie z nim poradzi. Istnieje możliwość wykupienia konta premium, rozszerzającego wachlarz możliwości, ale i bez niego można tworzyć profesjonalnie wyglądające infografiki. Darmowe konto umożliwia korzystanie z kilku gotowych szablonów, które w łatwy sposób można modyfikować, dostosowując je do własnych potrzeb.

4. Infogr.am
Oprogramowanie

Ta platforma umożliwia tworzenie graficznych wersji wykresów – słupkowych i kołowych oraz prezentowania danych statystycznych w atrakcyjnej formie. Nie znajdziecie tu szablonów w pastelowych kolorach i obiektów graficznych. Infogr.am nada się przy prezentacji dużej ilości wyników w czytelny sposób. Dużym minusem jest brak możliwości zapisania swojej grafiki bez wcześniejszego wykupienia konta premium.

5. Visme
Oprogramowanie

Visme oferuje duży wybór fontów, gotowych obrazków i ikon. Poszczególne elementy mogą być animowane, można również dołączyć plik wideo oraz notatki głosowe, które – swoją drogą – można nagrywać bezpośrednio w edytorze. Choć to akurat jest już dostępne w płatnym planie.